محافظ ولتاژ | محافظ کنتوری EKF |محافظ پشت کنتور

 محافظ ولتاژ (EKF)

محافظ ولتاژ، محافظ پشت کنتور یا رله دیجیتال ولتاژ و جریان، برای قطع خودکار بار در صورتی که مقدار ولتاژ یا جریان در شبکه از حد مجاز فراتر رود، طراحی شده است.

 اضافه ولتاژ چیست؟ و نحوه عملکرد محافظ ولتاژ تابلویی به چه شکل می باشد؟

اضافه ولتاژ، ولتاژی است که به طور موقت یا دائم  از مقدار آستانه ولتاژ اصلی در مدار الکتریکی فراتر می رود. اضافه ولتاژ نه تنها می تواند در شبکه 220 ولت رخ دهد بلکه می تواند از طریق تلفن یا کابل های هوایی به دستگاه های متصل برسند.

علت افزایش ولتاژ چیست؟

اضافه ولتاژ در سیستم قدرت به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

  1. ولتاژ خارجی (منابع طبیعی): رعد برق (صاعقه) یکی از منابع طبیعی ایجاد اضافه ولتاژ در سیستم های قدرت می باشد.
  2. ولتاژ داخلی (منابع انسانی): القای الکترومغناطیسی هنگام خاموش یا روشن شدن تجهیزاتی مانند موتور های الکتریکی با آهنربای الکتریکی رخ می دهد.

با اضافه ولتاژ چه اتفاقی می افتد؟

ولتاژ بیش از حد بالا می تواند باعث خرابی قطعات الکتریکی و الکترونیکی (به عنوان مثال تابلوهای مدار) به دلیل داغ شدن بیش از حد شود. خسارت ناشی از گرم شدن بیش از حد، غیر قابل برگشت است. از طرف دیگر موتورها اغلب می توانند از ولتاژهایی استفاده کنند که کمی زیاد هستند.

محافظ ولتاژ برق

چرا ولتاژ بیش از حد بد است؟

ولتاژ بیش از حد می تواند باعث ایجاد جریان بیش از حد و همچنین ایجاد تنش های بیش از حد ولتاژ شود. در هر دو حالت، سیستم عایق الکتریکی داخل موتور یا تجهیزات می تواند خراب شود و عمر آن را کاهش داده یا باعث آسیب شود.

برای حفاظت تجهیزات در برابر اضافه ولتاژ از چه تجهیزاتی باید استفاده کنیم؟

برای حفاظت شبکه الکتریکی در برابر تغییرات ولتاژ از رله ای برای مشخص کردن کاهش یا افزایش ولتاژ استفاده می کنیم که به آن رله کنترل ولتاژ می گوییم.

رله کنترل ولتاژ

رله های کنترل ولتاژ تجهیز حفاظتی است که لوازم الکتریکی را در برابر اضافه ولتاژ یا کاهش ولتاژ محافظت می کند. این رله معمولا دارای یک تنظیم ولتاژی و یک تنظیم رله در حالت کنترل کاهش ولتاژ برای حفاظت تجهیزاتی که در اثر افت ولتاژ آسیب می بینند (مانند الکتروموتورها) به کار برده می شود. این رله در حالت کنترل اضافه ولتاژ برای حفاظت شبکه در برابر اضافه ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً دارای دو تنظیم زمانی و ولتاژی است. در صورت افزایش بیش از حد ولتاژ شبکه و رسیدن به هدف تنظیم شده در زمان تنظیم شده عمل می‌کند. این رله ها معمولاً در خروجی ژنراتورها و روی باس بار اصلی نصب می شود.

 

محافظ ولتاژ EKF
محافظ کنتوری
محافظ کنتوری EKF
محافظ تایمری EKF

جهت مشاوره و خرید محافظ ولتاژ EKF کلیک کنید.

محافظ کنتوری EKF

محافظ برق پشت کنتوری (برند EKF روسیه) یا رله دیجیتال ولتاژ و جریان (محافظ پشت کنتور، محافظ تایمری، محافظ تلویزیون، محافظ یخچال و یا محافظ برق ساختمان) تجهیزی است برای قطع اتوماتیک برق ورودی تابلو در زمانیکه مقدار ولتاژ یا جریان مصرفی واحد از حد مجاز فراتر رود. این دستگاه عملکرد هوشمند داشته و توسط یک پردازشگر هوشمند کنترل می شود. به اینصورت که ولتاژ و جریان را در شبکه برق آنالیز می کند و مقادیر فعلی آنها را روی نمایشگر به تصویر می کشد.

محافظ برق پشت کنتوری EKF

این دستگاه به گونه ای طراحی شده که مقادیر کنترلی توسط خود کاربر معین میگردد. این کار به صورت دستی و با دکمه های روی دستگاه صورت می پذیرد. این محافظ ها، برای جریان های نامی تا 63 آمپر موجود است و از هر دو سیستم سه فاز و تک فاز پشتیبانی می کند. حد بالا و پایین ولتاژ و حد بالای جریان از جمله پارامترهایی هستند که  محدوده اندازه گیری محافظ ولتاژ را مشخص می کند.

کاربردهای محافظ کنتوری

از کاربردهای محافظ پشت کنتور یا محافظ ولتاژ    می توان موارد زیر را اشاره کرد:

جریان اضافه بار؛

عدم تقارن فازها؛

وقفه های فاز؛

تناوب فاز نادرست؛

خرید محافظ ولتاژ EKF

مزایای استفاده از محافظ ولتاژ EKF

محافظ برق ساختمان EKF

نمایش خرابی های فعلی

محافظ یخچال EKF

نمایش مقادیر در لحظه ولتاژ و جریان

محافظ پشت کنتوری

رله دخلی برای جریان های زیاد

محافظ تایمری EKF

نمایش جداگانه ولتاژ و جریان هر کدام از فازها

محافظ ولتاژ یا کنتوری EKF

امکان تنظیم ولتاژ آستانه نامتقارن

محافظ تایمری EKF

نمایش جداگانه ولتاژ و جریان هر کدام از فازها

محافظ ولتاژ یا کنتوری EKF

امکان تنظیم ولتاژ آستانه نامتقارن

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.