فیوز سیلندری | فیوز سکسیونری | فیوز استوانه ای EKF | خرید و قیمت انواع فیوز سیگاری EKF

فیوز استوانه ای یا سکسیونری و پایه فیوز برند EKF

فیوز استوانه ای یا سیلندری یا فیوز سیگاری چیست و چه نقشی دارد ؟ (DIN Rail Fuse Holder and Fuse)

فیوز سیلندری یا استوانه ای (Cylinder fuse)، فیوز سیگاری، فیوز سکسیونری  یا فیوز کریر (Carrier fuse)  مانند سایر فیوز ها وظیفه حفاظت از مدار در برابر اضافه جریان یا اضافه بار و اتصال کوتاه را برعهده دارد. امروزه تجهیزات داخل تابلو برق ها از ارزش بالایی برخوردار بوده و حفاظت از آنها  بسیار مهم است. در حقیقت فیوز ها حساس به افزایش جریان بوده و از افزایش دمای ناشی از افزایش جریان در مدارات جلوگیری می کنند. فیوز سکسیونری در واقع یک فیوز تندکار قابل تعویض است که معمولا برای عملکرد سریع در مدارات کنترلی و تابلو برق ها استفاده می شود. این تجهیزات در همه تابلو برق ها و در انواع مختلف از قدیم وجود داشته و استفاده می شوند. هرچقدر تجهیزات حساس تر باشند از فیوز های دقیق تری استفاده می شود. نه تنها فیوز سکسیونری بلکه سایر انواع فیوزها مثله فیوز سیلندری، فیوز سیگاری، فیوز حرارتی، فیوز کاردی، فیوز فشنگی، فیوز کات اوت دقیقا مشابه هم و برای کاربردی مشابه ولی در کاربردهای مخصوص استفاده می شوند.

فیوز سیلندری چگونه ساخته شده است؟

فیوز سیلندری عموماً  از یک سیم فلزی یا فنر با متریال و ضخامت خاص تشکیل شده است که با بدنه از جنس شیشه یا سرامیک حفاظت می شود. حساسیت فیوز براساس سیم فلزی بکار رفته داخل فیوز و مشخصات شیمیایی فضای داخل فیوزتعیین می گردد.

فیوز در حقیقت بسیارکم مقاومت ساخته می شود تا بتواند برای جریان عادی سیستم مشکلی ایجاد نکند و مقاومت خودش باعث تغییر در پارامترهای مداری نشود.

ساختار فیوز سیلندری یا استوانه ای EKF

فیوز استوانه ای یا فیوز سیلندری چه اجزایی دارد؟

فیوز استوانه ای یا فیوزهای سیلندری از اجزایی ذیل تشکیل شده است:

 1. بدنه سرامیکی یا شیشه ای
 2. هادی حفاظتی یا سیم فیوز
 3. کپ ابتدایی و انتهایی فلزی
فیوز استوانه ای یا سیلندری EKF
اجزای فیوز سیلندری یا استوانه ای EKF
فیوز استوانه ای EKF

فیوز سکسیونری یا فیوز استوانه ای چطور کار می کند؟

فیوز سکسیونری به صورت سری با مدار نصب می شوند و به محض افزایش جریان از جریان مشخص شده در زمان مدنظر شرکت سازنده هادی داخل فیوز ذوب می شود و مدار را قطع کرده و فیوز از آسیب به مدار جلوگیری می کند. به محض آنکه فیوز عمل می کند و به اصطلاح می سوزد دستگاه یا مدار متوقف می شود و باید جهت ادامه فعالیت مدار فیوز تعویض شود. در حقیقت فیوز یک عنصر فدا شونده است که با فدا کردن خود از سایر تجهیزات محافظت می کند.

عملکرد فیوز سیلندری یا استوانه ای EKF

در نمودار ذیل می توانید ببینید تحت چه شرایطی فیوز ذوب می شود.

قیمت فیوز سیلندری یا استوانه ای

فیوز سیلندری در حقیقت یک هادی کم مقاومت است وی به محض افزایش جریان شروع به گرم شدن می کند و بسته بودن فضای بدنه فیوز باعث تشدید این حرارت شده و وقتی افزایش حرارت باعث افزایش مقاومت هادی شده این گرما مجدد تشدید می شود تا جایی که فیوز آنقدر داغ می شود که ذوب می شود.

ویدئو سوختن فیوز سیلندری 

فیوز سکسیونری چگونه نصب می شود؟

فیوز سیلندری همواره در یک نگهدارنده یا پایه نصب می شود. برای نصب فیوز سیگاری نیازی به تجهیز خاصی نیست. باتوجه به کوچک بودن این مدل فیوزها به راحتی می توانید با باز کردن پایه آنرا در محل تعبیه شده داخل پایه فیوز قرارداده و مجدد پایه فیوز را ببندین تا فیوز کاملا درمدار به صورت سری قرار بگیرد.

ویدئو نحوه باز و بسته شدن فیوز سیلندری 

انواع فیوز سیگاری یا فیوز سیلندری چیست؟

از لحاظ بدنه:

 1. فیوز شیشه ای
 2. فیوز سرامیکی
 3. فیوز فلزی لوله ای

از نظر ولتاژ:

 1. DC
 2. AC

از نظر قدرت:

 1. فشار ضعیف
 2. فشار قوی

فیوزهای استوانه ای داری چه مشخصاتی روی بدنه هستند؟ مشخصات روی فیوز سیلندری چیست؟

جریان نامی: ماکزیمم جریانی که فیوز می تواند به مدت طولانی ازخودعبور دهد بدون اینکه بسوزد.

سری فیوز: شرکت های سازنده بر اساس سرعت و زمان عملکرد فیوز ها سری های مختلفی دارند که روی بدنه چاپ می شود.

ولتاژ فیوز: ولتاژکاری فیوز یکی از مهمترین پارامترهای فیوز ها می باشد.

استاندارد: معمولا روی فیوز استاندراهای ساخت چاپ می شود.

کد فنی: برای تشخیص فیوز ها کد فنی روی آن چاپ می شود.

فیوز سکسیونری EKF

استاندارد فیوز برای ساخت کدام است؟

فیوزها معمولا براساس استانداردهای ذیل ساخته و تست می شوند:

 1. استاندراد فیوز   IEC 60269
 2. استاندارد فیوز UL 248 fuses

پایه فیوز سیلندری چیست یا پایه سکسیونری چیست و چرا استفاده می شود؟

جا فیوزی یا محل قرارگیری فیوز های استوانه ای را به اصطلاح پایه فیوز می گویند. این پایه فیوز در حقیقت برای تعویض راحت تر فیوزهای استوانه ای استفاده می شود. برای قراردادن فیوز روی ریل داخل تابلو برق از این پایه فیوز ها استفاده می شود. به این پایه فیوز کریر یا پایه فیوز سکسیونری نیز می گویند. پایه فیوز استوانه ای در 4 مدل تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل تولید می شوند همچنین در مدلهای پیشرفته دارای چراغ جهت نمایش خرابی و سوختن فیوز نیز وجود دارد.

پایه فیوز سیلندری یک قطعه فلزی است که به دو طرف فیوز متصل شده و در سوکت فیوز قرار می‌گیرد. این پایه برای اتصال فیوز به مدار الکتریکی و جلوگیری از تماس مستقیم فیوز با بدنه مدار استفاده می‌شود.

پایه فیوز سکسیونری سایز 10 در 38

پایه فیوز سایز  38*10

پایه فیوز استوانه ای سایز 22 در 58

پایه فیوز سایز  58*22

پایه فیوز استوانه ای یا سیلندری 14 در 51

پایه فیوز سایز  51*14

نحوه کار فیوز سیلندری یا فیوز سکسیونری

چرا فیوز می سوزد؟

سوختن قطعات مکانیکی یا الکتریکی در مدار که باعث افزایش فشار کاری روی قطعات مکانیکی می شود یا اتصال کوتاه در مدار یا تجهیزات متصل به مدار باعث سوختن فیوز ها می شود.

نحوه تشخیص فیوز معیوب یا فیوز سوخته از فیوز سالم؟

فیوز سوخته در حقیقت از خود هیچ جریانی عبور نمی دهد و فیوز سالم یک اتصال کوتاه است لذا برای تست فیوز ها به راحتی می توان با مولتی متر و از طریق بیزر اتصال یا مقاومت سوخته یا سالم بودن فیوز استوانه ای را مشخص کرد. اگر فیوز مقاومت کمی داشت یعنی فیوز سالم است و اگر مولتی متر مقاومت بزرگی را نشان می داد یعنی فیوز سوخته است.

 فیوز سکسیونری چگونه تعویض می شود؟

فیوز سکسیونری در هنگام سوختن به شدت داغ می شود لذا برای تعویض فیوز ها از یک انبر دست یا دستکش استفاده کنید. البته معمولا بعد از سوختن فیوز عمل تعویض به سرعت انجام نمی شود و بدنه فیوزاستوانه ای فرصت کافی برای خنک شدن را دارا می باشد. ابتدا برق اصلی ورودی مدار را قطع کنید سپس با مولتی متر از قطع شدن مدار اطمینان حاصل کنید و پس از حصول اطمینان با بازکردن محل قرارگیری فیوز سیگاری آنرا درآورده و فیوز جدید را از همان جهت داخل پایه قرار دهید و مجدد پایه را ببندید. سپس مدار را وصل نمایید.

نحوه جلوگیری از سوختن فیوز؟

سوختن فیوزها درواقع نشان از عملکرد صحیح و حفاظت از تجهیزات است پس باید از سوختن فیوز ها خوشحال بود ولی برای جلوگیری از ایجاد شرایطی که فیوز بسوزد می توان از موارد ذیل در پیاده سازی مدرات تابلو برق کمک گرفت:

 1. با استفاده از محافظ کنتوری می توانید از نوسان مدت دار ولتاژ و جریان جلوگیری کنید.
 2. با استفاده از سرج ارستر می توانید از نوسانات ولتاژ گذرا و سوختن تجهیزات که باعث سوختن فیوز می شود جلوگیری کنید.
 3. استفاده از محافظ جان ترکیبی نیز از سوختن فیوزهای یکبار مصرف کمک می کند.

برای خرید فیوز استوانه ای می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

برای حفاظت از تجهیزات خود کم نذارید که بعد کم میارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.